מגזין אישה - איתך בכל זמן!

"בחלק משיריי אני מתאר את הסיטואציות הקשות שאיתן התמודדנו אני וחבריי הלוחמים"

יהורם גלילי עם מפקדו לשעבר יושי פרץ שהציור שלו מופיע על כריכת פוטו מלחמה
ב'פוטו מלחמה' מתאר יהורם גלילי את חוויותיו האישיות מאירועים ביטחוניים שלא מוגדרים כמלחמה ופעמים רבות אף אינם מקבלים הכרה רשמית מהממסד. בכישרון ובפשטות, המושיטה יד אל חדרי הלב ומרעידה אותם, מתאר יהורם טראומות לאומיות מנקודת מבטו וליבו של מי שחווה מקרוב את חוויות אלו

יהורם גלילי עם מפקדו לשעבר יושי פרץ שהציור שלו מופיע על כריכת פוטו מלחמה

מאת: מערכת אתר אישה

הסופר והמשורר יהורם גלילי זכה במענק מהקרן לעידוד יצירה של אקו"ם עבור "פוטו מלחמה" – ספר שירים ראשון שהוא מקדיש "לכל הלוחמים הנועזים, שלמרות שחזרו שלמים בגופם, הצלקות בליבותיהם ימשיכו לשאת את צער הפרידה מדמויותיהם של חבריהם שנשארו צעירים".
הסופר והמשורר יהורם גלילי, בן 50 ממודיעין, נשוי לאיריס ואב לקסם, שחק, שקד והלל, זכה לאחרונה במענק בסך 3,000 שקל מהקרן לעידוד יצירה של אקו"ם עבור "פוטו מלחמה" (חדרים – בית הוצאה לאור, עריכה ספרותית וניקוד: דרורית חן, איורים: גבי קזן).

גלילי מקדיש את ספרו לכל הלוחמים הנועזים, "שלמרות שחזרו שלמים בגופם מפעילויות מבצעיות בלבנון, באינתיפאדה הראשונה והשנייה או בעזה ומאימונים מפרכים במקומות רבים בישראל, הצלקות בליבותיהם ימשיכו לשאת את צער הפרידה מדמויותיהם של חבריהם שנשארו צעירים, כמו גם תחושות החמצה וכאב שילוו אותם עד יומם האחרון".

גלילי: ב'פוטו מלחמה' מתפרסמים שירים שכתבתי מכמה נקודות מבט: כלוחם בהנדסה קרבית, כמי שנקרא על שם סגן יורם אלישיב שנהרג בקרב על גבעת התחמושת והיה מפקדו הנערץ של אבי שמואל, וכאבא לקסם ששירת גם בהנדסה קרבית והשתחרר בדרגת סגן. בחלק משיריי אני מתאר דרך נקודת מבט של לוחם קרבי את הסיטואציות הקשות, שאיתן התמודדו אני וחבריי בלבנון, בעזה, בשטחים, בפעילויות מבצעיות ועוד".

גלילי כותב שירים וסיפורים קצרים מאז כיתה א'. הוא מחבר הספרים "ראשונים תמיד – מורשת חיל ההנדסה הקרבית" (בהוצאת אפי מלצר בע"ם) ו"פרק אחד של הגשמה ב'הגנה' ובצה"ל"  – ביוגרפיה של יונה מנדלמן שנלחם מטעם ה'הגנה' ובמלחמת העצמאות (בהוצאת אפי מלצר בע"ם). בשנת 2017 זכה שירו "פוטו מלחמה" במקום הראשון בתחרות שירה של "ביטאון שירה" שנערכה בבאר שבע. בשנת 2007 זכה סיפור קצר שלו, "רומן עם מחבל", בפרס לעידוד היצירה בתחרות "ניצני פרוזה" במודיעין.

ציפי שחרור, משוררת, סופרת ועורכת, כותבת, בין היתר, בכריכה האחורית של "פוטו מלחמה": "כתיבתו של יהורם גלילי זורמת אל אוזניי כדיבור אינטימי וכפיוט, אך נדמה כי אני שומעת שני קולות נעים אליי בזרימה חרישית, ופתע זרימתה גועשת. זו היא הדואליות הנטועה בכל הספר, שנעה מזרם תודעה וחלום אל ההכרה המודעת, אך פתע מתחלפים הצבעים לחאקי, לעשן ולדם. גלילי הוא משורר האנימה והאנימוס, היין והייאן – מעגליות הרמונית טבעית. 'פוטו מלחמה' הוא ספר שירה אמיץ, ראוי ונוכח".

הסופר והמשורר יוסף כהן אלרן: "זוהי מהדורה חדשה של הספר, משובץ באיוריה המעודנים של גבי קזן וריח המלחמה עוד שרוי בין דפיו? כי כך הוא כותב: "ספר זה התחיל להיכתב במוחי החל מהיום, שבו גיליתי שאני נקרא על שם מפקדו של אבי שמואל, קצין אמיץ לב בשם יורם אלישיב ז"ל שנהרג בקרב העקוב מדם בגבעת התחמושת, יחד עם רבים מחבריו של אבי מפלוגת הצנחנים." כך בפתח הספר, ואנו רואים עדיין את הלוחמים נופלים שם על קידוש המקום ההוא גם במחיר דמם שנשפך, בעוד כוב עליהם המשורר בעט מדמם. על כן מה מתאים יותר ככותרת לספר הזה מאשר הכותרת שניתנה לו, ורואים בדימיוננו איך נפל אותו יורם הי"ד באותן תעלות ארורות, ומה עבר בנפשו של אותו ילד שכתב עם התבגרו את השירים שניתנת שוב ההזדמנות לקרוא אותם עכשיו. בוודאי המו בו מיעיו, כפי שהומים מיעינו למקרא הדברים, בוודאי כאשר הוא כותב לזכר אחד הנופלים:
"אַבְנֵי הַכֹּתֶל הַמַּעֲרָבִי קְמָטֶיךָ,/ צְעִירִים קִבְרֵי חֲבֵרֶיךָ,/ דִּמְעוֹתֶיךָ חֲנוּקוֹת בָּאָבָק, …" והוא אומר, "אֱלֹהִים / מִסְתַּתֵּר כְּמוֹ אֲפִיקוֹמָן / בְּנִבְכֵי שְׁמִי וְנִשְׁמָתִי…" כי "נוֹלַדְתִּי בֵּינוֹת הַמִּלְחָמוֹת,/ אַחֲרֵי שֵׁשֶׁת הַיָּמִים וְהַהַתָּשָׁה, / לִפְנֵי יוֹם הַכִּפּוּרִים וּלְבָנוֹן – / הָרִאשׁוֹנָה וְהַשְּׁנִיָּה." והלא רובנו כך, בין המלחמות, בארץ השסועה. והוא מקלל את האדמה ההיא, שבלעה דם לוחמים: "הֲרֵי הַגִּלְבֹּעַ הָאֲרוּרִים, / אַל טַל וְאַל מָטָר עֲלֵיכֶם / בְּתֹם הַקְּרָב הַקָּשֶׁה." אכן ספר עם ריח מלחמה, עם ריח הרוגים, עם ריח של מדינה אשר מותקפת תמיד שאינה יודעת מנוחה. וכיצד יחוש המשורר בעת ההיא, בארץ הזאת אם לא כך: "מְהַדֵּק אַתְּ פִּי הֶעָט לַנְּיָר / כִּקְנֵה אֶקְדַח אַל הֲרָקָה, / מְפַזֵּר כִּתְמֵי דָּם כָּחֹול / וְשִׁבְרִי אוֹתִיּוֹת בֵּין הַשּׁוּרוֹת." הזיכרונות אינם מניחים לו, גם לא המראות של גיבוריו הלוחמים, ושמותיהם כמו "עָלִים מַצְהִיבִים נוֹשְׁרִים לְאִטָּם / כְּמוֹ דַּפִּים, הַנִּתְלָשִׁים מִסֵּפֶר הַחַיִּים." והוא מדבר אל האיש שרצה בשלום ואומר: "פָּרַשְׂתָּ כִּפּוֹתֶיךָ אַל יוֹנַת הַשָּׁלוֹם,/ רָקַמְתָּ מְדִינָה מַבְדְּלֵי חֲלוֹמוֹת, / סִכוֹת בְּטָחוּן וְקַוֵּי הַפְרָדָה…" ואיה הוא, איה האיש אשר חלם כל אלה, כי נראה שהייתה שסועה הארץ ותיוותר שסועה. והלוואי נתבדה. הלואי יהא גורלה שונה."

הפסיכולוגית הקלינית נטע ענבר סבן ממכבים: "ב'פוטו מלחמה' מתאר יהורם גלילי את חוויותיו האישיות מאירועים ביטחוניים שלא מוגדרים כמלחמה ופעמים רבות אף אינם מקבלים הכרה רשמית מהממסד. בכישרון ובפשטות, המושיטה יד אל חדרי הלב ומרעידה אותם, מתאר יהורם טראומות לאומיות מנקודת מבטו וליבו של מי שחווה מקרוב את חוויות אלו והצליח להיעזר במנגנונים נפשיים מופלאים הקיימים בכולנו – מנגנוני ההגנה המתבססים על שכחה ועל עיבוד האירועים".

אבי מאיר, מפקד ולוחם לשעבר בפלוגת הנדסה קרבית שבה שירת גלילי: "שיריו של יהורם זורקים אותי חזרה ומזכירים לי את רגעי הפחד שבהם שיחקנו משחקי תופסת עם מלאך המוות בין פינוי שדות מוקשים, הורדת דגלי אש"פ באיו"ש ובאזח"ע, מעצרי לילה של מבוקשים, סיורים בקסבה של חברון, בית חאנון, ולקור המקפיא בעת משימות הנדסיות כשחיילי הפלוגה היו פזורים במוצבי צה"ל בלבנון. השירים מהלכים קסם הן בבחירת המילה המדוייקת והן בשפתו המיוחדת של יהורם, ובהם הוא מתאר את ימינו כחיילים צעירים ועד ימינו אנו כנצורים וספונים במהלך סגר מגיפת הקורונה. כעת ברור לי שלמרות השירות הצבאי התובעני והקשה בפלוגה שהקשיח אותנו כלפי חוץ כלוחמים ולמרות החיכוך היומיומי באוכלוסיה עויינת, לוחמי הפלוגה עברו סוג של מטמורפוזה, שהפכה אותם בניגוד גמור לקשיחותם כלוחמים, לאזרחים בעלי רגישות גבוהה לזולת, לעוולות ולמצבים בחיים בהם נדרשת צעקה, לצרוח את כאבי החברה הישראלית החוצה".

הסופרת והאמנית פנינה נדיבי: "מה שנותן לנו הקוראים את האתנחתא ורגע לנשום בין מילות השירים, שקורעות את הנשמה ועוצרות נשימה, הם אותם שערים וציורים נילווים בשחור-לבן. הלובן שלהם וקווי המתאר השחורים יוצרים את אוויר הנשימה, שאנו כל כך זקוקים לו בקריאת 'פוטו מלחמה'. יהורם כותב בצורה גאונית, מערבב בליל מילים של זכרונות עבר ועתיד ילדות מול בגרות שימחישו לנו הקוראים את הכאב ואת התפכחותו בחיים".

במשך השנים ערך גלילי ספרים נוספים ובהם: ספרי הילדים "מיוחד" מאת נמרוד נידל ועטרה נידל, "שוקי ומוקי מספרים 8 סיפורים" ו"על ילדים וצבעים" מאת זיוה יצחק, "69 פיתויים של טירוף" מאת אורית בנימין, "שיחות עם המלאך דניאל" מאת איריס אור (הוצאת סטימצקי), ו"לכבוש את ההימלאיה – לטייל עם מוגבלות" מאת ד"ר דרורה בהרל. כמו כן, הוא ביצע עריכה לשונית לספר "גדעונים – מפעילי הקשר האלחוטי בשירות המדינה שבדרך" ועריכה ל"היקום מעבר לאופק" – ביוגרפיה של פרופ' חיים אשד.

בתקופת סגרי הקורונה הקים גלילי הוצאת ספרים חדשה בשם: גלילי הוצאה לאור. עד כה יצאו לאור בהוצאה זו שלושה ספרים: "בשם הבגידה" מאת קרן שחר אליעזר וספרי הילדים "סוד המפתח והכי גדול זה להיות קטן" ו"ארמון השוקולד של בוביק העכברון" מאת מוריה בוקובזה. בקרוב אמור לצאת לאור ספר נוסף בגלילי הוצאה לאור: "מחול התודעה והנפש" מאת נטע ענבר סבן, פסיכולוגית קלינית ממכבים, וגלילי עובד בימים אלו על ספרים נוספים.

ניתן לרכוש את "פוטו מלחמה" מאת יהורם גלילי (חדרים – בית הוצאה לאור) בחנויות הספרים ובאתר של ההוצאה:
https://hadarim4u.wixsite.com/publishing/—–cxbe

דילוג לתוכן