מגזין אישה - איתך בכל זמן!

חלק מהבדיקות אינן אמינות – ראיון עם מיקרוביולוגית

ראיון עם אסתר אדמון
האם בדיקות הקורונה אמינות? כדאי לעשות חיסון? ראיון בנושא

אסתר אדמון הינה עובדת מעבדה, בעלת תואר שני במדעי הרפואה, מנהלת את מוקד דגימות מעבדה של מרחב דרום וסורוקה, כולל קורונה. מה דעתה על בדיקות קורונה? ומה לגבי חיסונים? הכל בראיון.
מאת: חגית רימון

מה דעתך בנושא בדיקות קורונה, ועל כל הכתבות האומרות שלפעמים הבדיקות אינן אמינות? האם זה נכון?

בדיקות של PCR שנעשות במעבדות הרפואיות הן בהחלט אמינות. הבדיקות האלה מבוצעות תחת בקרות וסטנדרטים בינלאומיים של איזו והגרדיטציה וגם כן אנחנו מבצעים סדרה של כיולים, כך שהבדיקות שנעשות במעבדות המורשות של משרד הבריאות הן ברמה מאוד גבוהה.

ושאר הבדיקות?

לאחרונה נכנסו כל מיני בדיקות אחרות שבודקים אותן, אבל כמו שאתם יודעים לאחרונה התפרסמה בדיקה של 15 דקות של אנטיגן. כמו שסיפרנו וכמו שמשרד הבריאות גם כן אישר את הדברים שלנו – הדוח המקצועי של עובדי המעבדות, כי התפקיד שלנו לא רק לבצע בדיקות – אנחנו למעשה מבצעים תיקופים לכל מיני מכשירים, לכל מיני בדיקות שצריך לעשות אותן בנוזלי גוף שמקורם מבני אדם. ולכן כשאנחנו בדקנו גם את הסופיה וגם קיטים אחרים – התוצאות נמצאו לא אמינות.
אנחנו דיווחנו על זה למשרד הבריאות, גם על הקשיים וגם על אחוזי ההצלחה של הבדיקות, אבל למרות ההמלצות שלנו – המכשירים האלה נכנסו לשוק.
הם נכנסו בהתחלה למערכת הבריאות, כי כפו את זה עליהם, אבל עכשיו הם יצאו לאט לאט משם מכיוון שנמצאו הרבה מאוד כאלה שנבדקו ונמצאו חיובי לקורונה, שזה חיובי שגוי, ואז המשך הטיפול הוא כמו אחד של קורונה ומכורח הנסיבות הוא גם נדבק פתאום בקורונה כי שמים אותו במחלקה של קורונה, שמים אותו בסביבת אנשים של קורונה. קרו לנו מקרים כאלה ומשרד הבריאות הוציא לנו הנחייה חד וחלק – כל בדיקה שעושים במכשירים האלה של רבע שעה שבודק אנטיגן של הנגיף – לבצע בדיקה מקבילה ב- PCR כדי לאמת את התשובה.

זה נעשה באמת? או שלא תמיד?

בבתי החולים זה נעשה, חד וחלק, אנו עובדים תחת הנחיות מחמירות מאוד של משרד הבריאות. אבל בשוק הפתוח בחוץ זה לא נעשה.
המכשירים האלה נכנסו לערי תיירות, כמו אילת וים המלח. בן אדם אסימפטומטי, אין לו תסמיני מחלה, רוצה לצאת לטייל באילת. אז הוא בא לעשות את הבדיקה ברבע שעה כי חבל לו על הזמן לבזבז כל כך הרבה שעות, והוא חיובי, נשא של הנגיף – הוא יוצא שלילי. אז הוא ממשיך בטיול שלו וממשיך להדביק אחרים.

ויכול להיות גם הפוך?

בוודאי, היו מקרים אחרים, הפוכים, שראינו היום, פרסמו את זה בוויינט אם אני לא טועה, שמתוך 7 אנשים שיצאו חיוביים – 4 מהם היו חיוביים שגויים. הם היו למעשה שליליים, ואותם אנשים הפסיקו את החופשה שלהם והגיעו לבית חולים וביצעו את הבדיקה של PCR והם נמצאו שליליים.

אני הבנתי שהמדינה התקשרה עם כל מיני חברות כאלה, אני לא רוצה להזכיר שמות, שילמה להם עשרות מליוני שקלים ויכול להיות שגם הבדיקות שלהם לא נכונות

כן. הבעיה, כמו שאמרתי בעבר – דוח של תיקוף של מעבדה רפואית – לא היה על זה עוררין. לצערי הרב בזמן האחרון יש מעורבות. כל פוליטיקאי הפך להיות ביום אחד מדען מעבדה. וכל אחד מחליט מה טוב ומה לא טוב ודוחפים דברים למרות ההמלצות שלנו שזה לא טוב. וזה הוכח. כי עובדה, אנחנו המלצנו להיזהר מהבדיקות האלה, שהן לא מהימנות וקשה לבצע אותן. מאוד מאוד חשוב לבצע את זה רק על ידי אנשים מקצוע.
הכריחו אותנו לעבוד בניגוד להנחיות שלנו ועובדה שמשרד הבריאות בעצמו ראה שאנו מסכנים את בריאות הציבור.
לא רק שמסכנים את בריאות הציבור, אנחנו לצערנו מביאים את המצב שנהיה בריאות ברמה של העולם השלישי. כי לפי הדוח הזה, שמשרד הבריאות בדק וראה, שבקרב האלה שהם אסימפטומטים, כלומר אין להם תסמיני מחלה – מתוכם רק 62% תשובות נכונות. זאת אומרת, מכל 10 אנשים שיורדים לאילת – 4 מתוכם התשובות שלהם לא נכונות. זאת אומרת שאנחנו מגדילים את האפשרויות להדבקה. וזה עצוב מאוד.
בימים כתיקונם, אני חייבת להגיד לך – לא היה דבר כזה שהכנסנו מכשיר בלי מינימום של 95% הצלחה.

דיברתי עם כמה אנשים שאני מכירה. איך את מסבירה את זה שהבדיקה כל כך כואבת לפעמים? אנשים שאני מכירה אמרו שהבדיקה לא נעימה או שזו דקירה מאוד עמוקה במוח

אני חושבת שזה חוסר נסיון. בהתחלה יכול להיות שלא ידעו, לא הבינו.

דיברתי על לאחרונה. אנשים מדווחים על בדיקות מאוד כואבות.

אני עשיתי בדיקות וגם עשיתי לנכדים שלי. עשיתי לעצמי באף. הכנסתי את המטוש על לסינוסים וגירדתי. נכון, זה עשה לי אפצ'י.

אפצ'י זה בסדר. אבל מה עם תלונות של אנשים שמרגישים דקירה במוח?

אני חושבת שמי שדוגם מגזים. לא צריך להגזים ולא צריך לחפור עד המוח.

אז אולי צריכות להיות הנחיות בענין הזה לא להכאיב כל כך לאנשים

הבעיה שהכל נכנס בבום אחד. עובדי מעבדה הם לא אלה שדוגמים. לקחו כל מיני פלבוטומיסטים או כל מיני אחרים והכשירו אותם מהיום למחר לדגום.

מה זה פלבוטומיסטים?

דוגמי דם. בדרך כלל בקופת חולים אחות דוגמת אותך בקופת חולים. מכיוון שיש מחסור באחיות, לקחו פלבוטומוסטים – הכשירו אותם לדיגום והם דוגמים. במד"א לקחו את כל עובדי מד"א, כי בהתחלה מד"א היו דוגמים.

אלו לא עובדים שמומחים בכך

לדעתי הם גם עוד לא הבינו… אבל לא צריך להגזים. עכשיו אפילו התחילו לדבר על זה שלא צריך להיכנס לסינוסים אלא אפשר גם בחלל האף. אני לא הייתי מגזימה. לא צריך להגזים כי בחלל האף יש הרבה נזלת ומוקוזה. הייתי מעדיפה קצת, אבל לא להגזים. זה לא לקדוח במקדח… את מכניסה עד הסוף ואת מגלגלת. זה מגרד ואת עושה אפצ'י אח"כ הרבה. אבל זה לא כואב, זה לא נורא.

זה לא אמור לכאוב, אבל זה כן כואב. שמעתי מאנשים שכאב להם

נכון. שמעתי. אני גם כן שמעתי.

בואי נצא בקריאה שיעשו את זה יותר בעדינות

זה שפוגעים בסינוסים, זה לא… הרי מה המטרה? הנגיף יושב על הרירית. המטרה לנגב את הרירית.

בעדינות
בדיוק. עכשיו אתה מנגב את הרירית. הרירית מכסה את הלחמית. אז אתה רק עושה ככה… לא צריך לקדוח.

בתור מיקרוביולוגית, את מומחית גם בדברים שקשורים בחיסונים? יש לך איזושהי דיעה בנושא?
יש לי דיעה בנושא, אני לא מומחית. יש לנו מעבדה פה של נגיפים מטעם משרד הבריאות שהם באמת באמת משכמם ומעלה, מאוד מקצועיים. אני לא, אבל כאחת שבמקצוע אני מבינה.

יש לך דיעה בעד או נגד או שאת יושבת על הגדר בינתיים?

אני אגיד לך את האמת. למדתי במאבק הזה של הקורונה שיש הרבה הפרחות של תקוות, ססמאות כמו המכשיר הזה של 15 דקות. אני אשת מדע ואצתי מדברות רק התוצאות המדעיות. כרגע, זה שמספרים שיש הצלחה גבוהה – אני לא ראיתי. גם קשה לי להאמין שאפשר להקים חיסון, שאנחנו לא יודעים מה ההשלכות של זה, כל כך מהר, תחת לחץ, תחת פופוליטיקה, תחת כל הדברים האלה. קצת לא הייתי קופצת למים. אבל הלואי.

הלואי. אז אסתר יקרה, המון המון תודה, תודה לכם והרבה בריאות לכולם.

תודה לך.

×
דילוג לתוכן