מגזין אישה - איתך בכל זמן!

"לכאורה החיים חזרו למסלולם"

נטע ענבר סבן
הספר "מחול התודעה והנפש" מיועד לכל מי שמעוניין להוציא את המיטב מעצמו, לעבור שלב נוסף של התפתחות בחיים, להקשיב לתוכנה הייחודי של נפשנו ולממשה.

הפסיכולוגית והסופרת נטע ענבר סבן, צילום: מלי ארואסטי

בספרה החדש "מחול התודעה והנפש" מסכמת הפסיכולוגית הקלינית והסופרת נטע ענבר סבן את תקופת הקורונה, ואף מפרטת את השינויים הרבים שעברנו ועוברים מאז פרצה הקורונה לחיינו

נטע ענבר סבן ממכבים, פסיכולוגית קלינית למעלה מ-35 שנה ומטפלת משפחתית וזוגית, הוציאה לאור בימים אלו את ספרה החדש "מחול התודעה והנפש – מבט פסיכולוגי על תהליכי התפתחות אישית וחברתית (גלילי הוצאה לאור). הספר מסכם את תקופת הקורונה ומתאר בפירוט את השינויים הרבים שעברנו ואנו עדיין עוברים מאז פרצה לחיינו, כמו גם את הצורך למצוא מחדש את האיזון הפנימי, הבין-אישי והחברתי.

בימים אלו עוסקת נטע בכתיבת שני ספרים חדשים העוסקים בטיפול בילדים ובבני נוער ובמבוגרים צעירים – בני 20 עד 35. הספרים סוקרים בהרחבה ולעומק את התיאוריות הפסיכואנליטיות העומדות בבסיסי ההתפתחות אנושית, את התיאוריות של טיפול מסוגים שונים  – החל מטיפול בשיחה או במשחק, עבודה עם חלומות, טיפול בארגז החול ועד לטיפול קוגניטיבי- התנהגותי והדרכתי-חינוכי. "בספרים אני פונה ישירות לילדים ולהוריהם ומתייחסת לנושאים שבגללם באים לטיפול נפשי. אני מקדישה בספריי החדשים פרקים נרחבים לעיסוק במצב הנפשי, שהורע בעקבות הקורונה אצל ילדים ומתבגרים ואצל צעירים בעשור השלישי והרביעי של חייהם, מציעה פתרונות ודרכי התמודדות ופורשת את אבני הדרך של טיפול נפשי", היא אומרת.

הספר "מחול התודעה והנפש "מיועד לכל מי שמעוניין להוציא את המיטב מעצמו, לעבור שלב נוסף של התפתחות בחיים, להקשיב לתוכנה הייחודי של נפשנו ולממשה. מקריאת הספר ניתן ללמוד כיצד ניתן לעשות את זה, איך עובד מוחנו, מדוע אנו נתקעים בתבניות חשיבה המשפיעות על חיינו ומהי הדרך לשנותן: בתוכנו, בזוגיות, בהורות, בקריירה וגם בתהליכים לאומיים, חברתיים ופוליטיים. בספר ניתן דגש למקום היסוד הנשי והתפתחותו כמו גם לתהליכי קבלת החלטות בקרב. לכל אורכו מחולל הספר את מחול ההתפתחות, נע בתנועה ספירלית קדימה ואחורה, החוצה ופנימה ומציג שינויים בזמן, ברעיונות ובהיסטוריה של אנשים ושל חברות אנושיות. הוא מביא תיאוריות פסיכולוגיות, פיזיקליות, חברתיות וכלכליות וגם כאלה הנוגעות לתקשורת המונים ולהתפתחות שעברנו כעם. הספר משמש מודל למציאת הדרכים לממש את עצמנו ולפתור מצוקות חיים שאנו נתקלים בהן, ומוצגים בו סיפורים מרתקים הממחישים את תהליכי ההתפתחות, הקשיים שאנו עוברים וההתגברות עליהם.

נשיא המדינה יצחק הרצוג, שקיבל לאחרונה עותק מהספר "מחול התודעה והנפש", כתב במכתב ששלח לנטע ענבר סבן, בין היתר: "עיינתי בספר והתרשמתי מהאופן שבו הצלחת להציג את תהליכי ההתפתחות שלנו כבני אדם, וגם את האופן שבו תהליכי חשיבה משתלבים ומשפיעים על התפתחות רגשית. נראה לי כי ספרך זה מיטיב לשקף את עשרות שנות ניסיונך כפסיכולוגית קלינית ואת התהליכים שעברת עם מטופלייך. קבלתם של ספרים כמו שלך משמחת אותי מאוד".

ספרה הקודם של נטע הוא "פסיפס אנושי – מבט פסיכולוגי על הגוונים המרכיבים את עם ישראל" (צמרת הוצאה לאור)  ושיטות הטיפול שלה נסמכות על תיאוריות פסיכואנליטיות ובראשן התיאוריות של פרויד ושל יונג, על תיאוריות משפחתיות וחברתיות, כמו גם על טכניקות קוגניטיביות-התנהגותיות.

לדבריה, בתקופת הקורונה השתנו תבניות החשיבה שלנו ובבת אחת נזרקנו למציאות חדשה, שבה היה עלינו לשנות את הדבר החשוב כל כך מבחינה נפשית – הקשר עם אנשים. נטע: "הוכנסו לסגרים ולבידוד, והכול היה אפוף בתחושת פחד. מי שסבל בעיקר מהסגרים ומהבידוד היו משפחות שבהן היו הורים שאיבדו את עבודתם ויש בהן ילדים ובני נוער. משפחות נכנסו למצוקה כלכלית ונפשית, ובנוסף על המתח הבריאותי היה מתח כלכלי: לא היה כסף לקנות תרופות ולעתים גם אוכל בסיסי, וגם התרבו התפרצויות כעס בתוך המשפחות שהיו סגורות ביחד במשך שבועות. ילדים ובני נוער איבדו את הקשר עם חבריהם ונשאבו לרשתות החברתיות ולאינטרנט. הקשרים חובקי העולם עם משתמשים, שלא הכירו ולא ידעו מהו גילם ומינם, היו סכנה לפגיעה. במקביל, נערכו חרמות וילדים הוצאו מקבוצת הווטסאפ הכיתתית. עבור מתבגרים ומתבגרות המבנה ההיררכי של החברה השתנה: כתוצאה מכך שלא ניתן היה לפנות למורה או ליועצת, בני 15-12 לקחו על עצמם לייעץ לבני גילם כיצד להתמודד עם דיכאון ועם מחשבות אובדניות. מעבר לסכנה הטמונה בכך עבור אותם ילדים, שסבלו מדיכאון וחשבו להתאבד, הייתה סכנה גם ל'יועצים' שבעצמם נפלו לדיכאון. חלק מבני הנוער לא הצליחו לחזור לחיים רגילים וסובלים מהתמכרות לאינטרנט ולרשתות. אצל ילדים ומתבגרים עלה מספר הסובלים מחרדה ודיכאון, מקושי בהסתגלות חברתית ומקשיים בחזרה לחיים של לימודים וחוגים".

היא מציינת כי עם פרוץ הקורונה התברר שהמדע, המתבסס על היסוד הגברי בחשיבה, לא יוכל לפתור לגמרי את הבעיה. "הוא יוכל לתרום באמצעות פיתוח חיסונים ותרופות, חשיבה על נהלים כמו חבישת מסיכות, בידוד בעת מחלה או סגרים המוניים, אבל את המחלה והדבקתה החשיבה הגברית לא פתרה. היה נחוץ לשנות את תבניות החשיבה לגבי מה חשוב ולמצוא דרכי התנהגות והתייחסות חדשים. הצעירים היו צריכים למצוא מחדש את דרכם לאחר שהמסלול הקבוע: עבודה-טיול-לימודים אחרי הצבא לא התאפשר. בספר אני מתארת את דרכי התמודדותנו עם הקורונה, כולל הייאוש והפחד שאחזו בנו כששמענו תרחישי אימים, כשבן משפחה או קרוב חלה ואושפז וכשראינו את מספרי המתים עולים מיום ליום. הספר מראה כיצד ניתן לזהות תבניות חשיבה מקובעות ואת הדרכים לשנותן, כך שיתאימו למצבי החיים החדשים – ברובד האישי וגם ברובד החברתי והפוליטי".

נטע מדגישה כי כיום הגענו למצב שבו אנו חיים בצלה של הקורונה ולצידה, עדיין חוששים אבל פחות, מבינים שלא ניתן להמשיך לעצור את חיינו בגלל המחלה. "כיום אנו עמידים יותר בפני המחלה, בעיקר בשל העובדה שחלק גדול מאוכלוסיית המבוגרים מחוסנת. זאת, בנוסף לכך שהווריאנטים של המחלה קלים יותר מאשר היו בהתחלה ורוב החולים מחלימים ללא צורך באשפוז. לכאורה החיים חזרו למסלולם, אבל עדיין יש מחסור בעובדים בענפים רבים במשק, שדות תעופה תקועים בגלל אנשי מינהלה, ביטחון ותפעול שעזבו, במסעדנות חסרים מלצרים, בבריאות חסרים עובדי סיעוד בעיקר בטיפול בקשישים, ובמערכת החינוך חסרים אלפי מורים. אצל רבים תבניות חשיבה כמו: לקום בכל בוקר, ללכת לעבודה, לחזור, לתפקד בבית ולטפל בילדים פסקו להיות רלוונטיות כשהקורונה סגרה אותנו בבתים, בודדה או תקפה אותנו. חשיבה מחודשת החלה להרים ראש, ותבניות חשיבה העוסקות בחשיבות המשפחה, ברצון למצות את הרגע, בצורך לשלב בחיי העבודה גם הנאות ומנוחה – כל אלה הביאו לכך שרבים לא חזרו לעבודה. זה משפיע על המשק, שבמידה מסוימת נעצר וכבר לא ניתן לקבל שירותים שהיינו רגילים אליהם".

נושא נוסף שעליו היא שמה דגש בספרה החדש הוא המקום של היסוד הנשי בחיינו ושל האישה המשתנה. על פי יונג, יסוד גברי פירושו להתנהל על פי הרציונל, המודעות, ישירות להשגת המטרה. היסוד הנשי כולל התנהלות על פי האינטגרציה, האינטואיציה, המעגליות והלא מודע. נושא חשוב נוסף הוא תהליך ההתפתחות כתוצאה מתהליכי חשיבה, מחול ההתפתחות והקיבעון. "תבניות חשיבה מתגבשות בנו מרגע הלידה, ובמהלך החיים מכתיבות את מה שנשמע ונראה, את דעותינו וערכינו, את יחסינו לאחרים ואת כל מה שנרגיש, נחשוב ונעשה. תבניות חשיבה יכולות להשתנות ומשפיעות עלינו, כפי שאנו משפיעים עליהן בתהליך גומלין של התפתחות", אומרת נטע. "כשאנו מקובעים בתבניות חשיבה עלולים להתרחש כשלים בתפיסת מקום הנשים והילדים בחברה, בדעותינו על אחרים, במלחמות וביכולת המיוחדת של גברים ונשים בישראל לפרק תבניות חשיבה ולהיות יצירתיים וחדשניים".

מטרתה העיקרית של נטע היא שכל מי שיקרא את ספרה או פרקים ממנו ישנה את חייו או את התנהלותו האישית או המקצועית. "בכל תהליך הכתיבה 'דיברתי' אל אנשים, דנתי באוזניהם על הקשיים ועל יכולותינו כבני אדם, על מה עוזר לנו להתפתח, על חלומותינו כאינדיבידואלים וכעם. סיפרתי להם את מחשבותיי על כך שניתן לעשות שינוי ושחייבים לעשותו כשסובלים ושסבל הוא מנגנון הפריצה לעבר שינוי תבניות חשיבה. אם רק יצליח הספר להביא למחשבה על הרוטינה, לתזוזה בתבניות החשיבה, להתחברות עם הנפש והעולם היצירתי הלא מודע השוכן בכם ולהעניק תקווה שניתן לשנות – הרי שהספר השיג את מטרתו".

ב"מחול התודעה והנפש" בא לידי ביטוי החיבור הפנימי והחיצוני של נטע כאומנית פסיפס לנושא המרכזי המופיע בו: החיים כספירלה, כולל איור יפיפה של הציירת דיאנה שמעון על הכריכה. כאמור, הספר הוא ספירלי מתחילתו ועד סופו. נטע מסבירה כי כל התפתחות צורתה ספירלית: מעגלית וגם בעלת וקטור, בעלת כיווניות במרחב, "כך שעם השלמת הסיבוב איננו חוזרים לאותו המקום בדיוק אלא למקום מעט אחר".

היא הקדישה לנושא זה פרק שלם הנשען על עבודתו של חתן פרס ישראל פרופ' שלום שוורץ שהיה לה הכבוד ללמוד אצלו. מאות המחקרים שערך מסביב לעולם עוסקים בערכים, חשיבותם והשפעותיהם על ההתנהגות. נטע: "שינויי תבניות חשיבה מאפשרות יציאה מהתפקיד הנשי המסורתי אל עבר מימוש עצמי מלא ומאפשרות ביטוי ליצירתיות הטמונה בכל אחד מאיתנו. התהליך הספירלי, שבו השינוי חל, מאפשר שמירה על הקיים, נטיעת רגליים בטוחות בעבר ולימוד ממנו עם שינוי העצמי והסביבה. תהליך ספירלי עמד במרכז התפתחות הרעיון הציוני שהביא להקמה מחודשת של ישראל. הוא החל במוחם של מספר אנשים בסוף המאה ה-19, נבט וגדל, התרחב והעמיק עד שהרצל לקח אותו קדימה והעלה רעיון להקמת מדינה חדשה בארץ ישראל הישנה. רבים ואחרים מצאו דרך שבה ניתן לממשו במציאות ואף פנו לנדבנים ובראשם רוטשילד. היה צריך לקבוע נהלים למדינה, להכריז עליה ואז להילחם מלחמות עקובות מדם. אנו חיים במדינה עצמאית, ריבונית וחזקה מבחינה כלכלית וביטחונית, אך עלינו לעבוד הרבה כדי שתמשיך להיות חזקה מבחינת לכידות וקבלת האחר בתוכה – מדינה המורכבת מגוונים שהם עוצמתה".

הספר "מחול התודעה והנפש" (גלילי הוצאה לאור) נמכר בחנויות הספרים ברחבי הארץ ובאתר:
https://neta-inbar-saban.com/%d7%9e%d7%97%d7%95%d7%9c/

×
דילוג לתוכן