מגזין אישה - איתך בכל זמן!

"לא הפסקתי להתפלל לבורא עולם כדי שיראה לי דרך הצלחה וישועה", מספרת אליזבט לורן, מעצבת שמלות כלה

אליזבט לורן עם שוקי כהן והדוגמניות באירוע השקת התערוכה העוצמה שברכות, צילום נטע רוזנבלט
"התחפשתי למוסלמית והוצאתי דרכון עם חיג'אב. הייתי מפוחדת אבל לא הייתה לי ברירה כי פרצה אז מלחמת איראן-עיראק, ואני רציתי חיים טובים יותר, לעלות לארץ ולהגשים חלומות בארץ ישראל".

מאת: יהורם גלילי


המעצבת אליזבט לורן (זכאים), שדוגמניות דיגמנו שמלות כלה ייחודיות בעיצובה בהשקת התערוכה "העוצמה שברכות" המוצגת בבית חיל האוויר בהרצליה, מתארת את סיפור חייה המרתק: הילדות באיראן והבריחה משם בעיצומה של מלחמת איראן-עיראק, הנישואין הלא פשוטים לגבר שהבריח את כל רכושם המשותף והותירה לפרנס את חמשת ילדיהם, הניתוח שהותיר אותה ללא הכרה חודשיים, וסיפור הצלחתה כמעצבת שעיצבה שמלות למועמדות בתחרות מלכת היופי של ישראל.

בין השמלות שהיא עיצבה: שמלה מיוחדת רקומה חוטי זהב וכסף בשילוב אבני חן, זהב ופנינים בתוספת שובל באורך של חמישה מטרים עם מגן דוד רקום בחוטי זהב וכתר כסף טהור בשיבוץ אבני חן וזהב

"בילדותי הייתי מעצבת שמלות לבובות. הייתי יצירתית וכל דבר שהיה חסר לי הכנתי בעצמי מחומרים פשוטים. כך סרגתי לעצמי מספר שמלות שעד היום שמורות לי בבית שתיים מהן. כשהתחלתי להתבגר רציתי ללמוד רפואה, אך לצערי באותה התקופה בכל צעד שעשיתי על מנת ללכת לרכוש השכלה נפלתי לקרשים בגלל היותי יהודית, כשהיו אנטישמיים שירקו עלינו ברחובות. הייתי נערה ציונית שרצתה לעלות לארץ ישראל היפה, אבל ליהודים היה אסור אז לצאת מהמדינה. התחפשתי למוסלמית והוצאתי דרכון עם חיג'אב. הייתי מפוחדת אבל לא הייתה לי ברירה כי פרצה אז מלחמת איראן-עיראק, ואני רציתי חיים טובים יותר, לעלות לארץ ולהגשים חלומות בארץ ישראל".

כך אומרת המעצבת הבינלאומית אליזבט לורן (זכאים) מאשדוד, שדוגמניות ובנות שלה דיגמנו שמלות כלה שהיא עיצבה באירוע חגיגי שנערך לאחרונה במסגרת השקת התערוכה "העוצמה שברכות", המוצגת בבית חיל האוויר בהרצליה ואותה מפיק ואוצר שוקי כהן, הבעלים של SHUKIART. התערוכה, שבה משתתפים כ-50 אומנים ואומניות, מוקדשת לחודש האשה הבינלאומי ועוסקת בנשיות על שלל גווניה, יופיה ועוצמתה. באירוע הפתיחה החגיגי הציגו דוגמניות, אומניות שיצירותיהן מוצגות בתערוכה, ונשאו דברים אוצר התערוכה שוקי כהן וחברת הכנסת לשעבר שולי מועלם. בהמשך הקריאו משיריהן שתי משוררות, אם ובת, איריס כליף ונועה כליף.

אליזבט מספרת כי לפני שנולדה אביה יוסף עבר ליד הארמון של המלך של איראן באותה תקופה, ולפתע נסעה לידו הכרכרה של המלכה. "אבא שלי, שייבדל לחיים ארוכים ולימד אותי דרך ארץ, עזרה לזולת וכבוד, ביקש מהקדוש ברוך הוא משאלה: שתהיה לו ילדה שתהיה דומה למלכה. באותו הזמן אמי הייתה בחודש חמישי של ההריון כשאני ברחמה".

בתצוגת האופנה, שנערכה בפתיחת התערוכה "העוצמה שברכות", הציגה אליזבט עיצוב לשמלה של אותה מלכה איראנית לשעבר FARAH PAHLAVI, אלמנתו של מוחמד רזא פהלווי, השאה האחרון של איראן. השמלה רקומה מחוטי זהב וכסף אמיתיים יחד עם תכשיטי כסף עבודת יד, בשיבוץ אבני חן וזהב, בתוספת כתר כסף טהור 925 משובץ פנינים, אבני אופל וטורקיז וזהב יחד עם שובל באורך של חמישה מטרים שעליו רקום מגן דוד מזהב שהיא קיבלה בירושה. בנותיה המוכשרות מסייעות לה בתפירת השמלות, ובתצוגת שמלות הכלה בתערוכה "העוצמה שברכות" אף השתתפה בה אור לורן בתה שדיגמנה את השמלה המפוארת שעוצבה בהשראת אותה מלכה. גם בנותיה ליאל ולירן דיגמנו שמלות מיוחדות.

שמלה מרשימה של אליזבט שהוצגה בתצוגת האופנה בפתיחת התערוכה הייתה עשויה מנוצות של תוכית, שהיא אימצה וקיבלה אותה אחרי שעברה התעללות. היא טיפלה בה מדי יום, אספה את נוצותיה שנשרו באופן טבעי, ובמשך חמש שנים עיצבה שמלה העשויה מנוצותיה המשובצת באבני סברובסקי. לדבריה, השמלה היא סמל להפסקת ההתעללות בבעלי חיים והגנה על בעלי חיים.

שמלה נוספת שהציגה בפתיחת התערוכה ובתה ליאל לבשה עוצבה בהשראת הכותל המערבי. "אני מאוד אוהבת את ירושלים ואת קדושתה. לכן עיצבתי את השמלה הזאת עם סמלים של ירושלים ועם כסף טהור. יתר השמלות שהצגתי בתערוכה עשויות עבודת יד בשילוב אבני סברובסקי ופנינים אמיתות. המוטו שלנו זה 'כי נועדת להיות מלכה' ולא סתם בחרתי במוטו זה. ראיתי את עצמי מציגה את השמלות המיוחדות האלה הרבה לפני שהן עוצבו. ברגעים ובמשברים שעברתי דמיינתי את עצמי במקום אחר, ובימים שלא קיבלתי תמיכה מאף אחד הייתי מדמיינת את עצמי מציגה קולקציה ברמה של 'ויקטוריה סיקרט', ורואה את עצמי מציגה קולקציה יוקרתית ברמה של מותג על. אני חולמת בלילה על כל שמלה שאותה אני מעצבת, ובתי אור עוזרת לי לאחר מכן בכל דבר".

לפני שלוש שנים, לפני פרוץ הקורונה, נרתמה כל משפחתה של אליזבט להלביש את 30 המועמדות בתחרות מלכות היופי של ישראל. עיצוב שמלות הכלה מהווה עבורה, כאמור, הגשמת חלום אחרי שרצתה ללמוד רפואה באוניברסיטה בארץ. "כשהגעתי מאיראן לישראל קרובי משפחה רחוקה שלי שמעו שאני רווקה ומגיעה לארץ. הם אספו אותי משדה תעופה, שידכו לי בכוח את בנם וכבר אחרי שבועיים הייתי עם טבעת נישואין. בסך הכל הייתי נערה תמימה ועולה חדשה. בעלי הבטיח הרבה הבטחות: 'אני אעשה ממך מלכה' ו'את תהיי רק אישה מאושרת', אבל כבר יום אחרי החתונה הכל התפוצץ. הוא ומשפחתו התחילו להשפיל אותי ולהמציא עליי עלילות שווא. כך, במשך 30 שנה של שתיקה ואלימות שלו, בכל פעם שרציתי לדבר הוא היה מחביא ממני כסף. אני הייתי עם חמישה ילדים קטנים בבית ולימדתי אותם דרך ארץ. הוא אסר עליי לצאת לעבוד. הייתי רוצה שיכתבו תסריט על החיים שלי ושיפיקו ממנו סרט".

היא התחילה לעצב את יצירותיה המיוחדות לאחר ניתוח לא פשוט שעברה, וממנו יצאה כשהיא ללא הכרה במשך חודשיים. "הייתי במצב אנוש, בין שמים לארץ, ושם ראיתי את האור בנשמתי. לא היה מי שיטפל בילדיי הקטנים, ואחרי כמה חודשים חזרתי הביתה בנס אבל שבורה עם פוסט טראומה ובעיות בגוף. בעלי עזב את הבית לאחר שהבריח מאחורי גבי את רכושנו המשותף. כך נשארתי נכה ובלי כסף, אבל עם חמישה ילדים שהייתי צריכה לטפל בהם. לא הפסקתי להתפלל לבורא עולם כדי שיראה לי דרך הצלחה וישועה. הייתי שבורה וכבר לא היה לאן עוד לרדת ממקום זה".

לאחר שהשתחררה מבית החולים, לפני עיצוב שמלות הכלה, עסקה אליזבט בעיצוב מסגרות בסגנון יודאיקה, שבהן משובצים חרוזים ואבני חן וחלקן עשויות חוטי זהב אמיתיים, כשלכל יצירה יש נושא משלה. כל יצירותיה הייחודיות מופיעות ברשתות החברתיות תחת המותג: "תכשיט על הקיר 925" – "Jewerlly Wall 925".

אליזבט: "על מנת לצאת מהמשבר שנקלעתי אליו התחלתי לעצב עבודות אומנות ומסגרות ייחודיות. זו הייתה תרפיה עבורי, כי מסגרות אלו הן כמו כתר לנשים שכמוני עברו משברים. עד היום אני מתרגשת מכל אחת מכ-350 יצירות מעוצבות בסגנון יודאיקה, שעזרו לי להתרומם בתקופה הכי קשה וממש לגעת בשמיים. הצגתי את יצירות אלו בתערוכות שנערכו ברמת אביב ובערים נוספות ברחבי הארץ. אני מעוניינת למכור את היצירות ולתרום אחוזים מההכנסות עבור ילדים בסיכון".

בהמשך היא למדה עיצוב במשך שלוש שנים עם אהבתה הגדולה לעבודתה, תוך כדי שהיא מיישמת עם בנותיה על שמלות הכלה ושמלות הערב שבעיצובה את ההשראה שקיבלה מארמונות המלוכה. "יש לנו עיצובים שאין באף מקום אחר, כשכל שמלה היא תכשיט על האישה שלובשת אותה", היא אומרת.

התערוכה "העוצמה שברכות" (אוצר: שוקי כהן) מוצגת בבית חיל האוויר, רחוב ז'בוטינסקי 15, הרצליה,
עד ל-30.4.

עיצובי שמלות כלה – אליזבט לורן

elizabeth_loren_official – דף עיצובי שמלות באינסטגרם

דף הפיסבוק – שמלות כלה אליזבט לורן Elizabeth Loren Bridal

יצירות יודאיקה "תכשיט על הקיר 925":

https://www.facebook.com/walljewelry925/

https://www.instagram.com/jewelry_wall_925/

×
דילוג לתוכן