מגזין אישה - איתך בכל זמן!

קיבלת הזמנה לשימוע – מה עושים?

הזמנה לשימוע
לעיתים מכתב הזמנה לשימוע נופל עלייך כרעם ביום בהיר. את מרגישה מבולבלת, מושפלת, את שואלת – למה זה מגיע לי?

ביום בהיר אחד קיבלת מכתב הזמנה לשימוע לפני פיטורים. מה כדאי לעשות?

מאת: עו"ד חגית רימון

במשך שנים רבות אני מסייעת לעובדים ולוועדים בכל מיני נושאים הקשורים לעבודתם, ובין היתר פונים אליי עובדים לאחר שקיבלו מכתב הזמנה לשימוע.

מה קובע החוק? מה רצוי לעשות? אז בואו נתחיל. הכתבה בלשון נקבה ומופנית לשני המינים.

קיבלת הזמנה לשימוע – מה עושים?

קודם כל, תנשמי עמוק.
לעיתים המכתב הזה נופל עלייך כרעם ביום בהיר. את מרגישה מבולבלת, מושפלת, את שואלת – למה זה מגיע לי? אולי את אומרת לעצמך – מתנכלים לי. את מרגישה שנגרם לך עוול.
פעמים רבות מעסיקים שולחים לעובד הזמנה לשימוע, כאשר המועד הוא יום או יומיים למחרת. כמובן שאין בכך מספיק זמן לעובד כדי להתארגן ולהתכונן, כך שדבר ראשון – תבקשו לדחות את המועד, נניח בעוד שבוע, לפחות, כדי שיהיה לך מספיק זמן להתכונן.
את רשאית להגיע לשימוע עם עורך דין ו/או עם נציג מטעמך, למשל חבר וועד העובדים (במידה שיש במקום העבודה).
במכתב ההזמנה לשימוע המעסיק חייב לפרט את העילות שבעטיין הוא החליט להזמין את העובד לשימוע לפני פיטורים.
במהלך השימוע המעסיק צריך להקשיב לטיעוני העובד ולתת לו הזדמנות לפרט את הסתיגויותיו ולהביא מסמכים, אם הוא חפץ בכך. 
אם מדובר בגוף מאורגן שיש בו הסכם קיבוצי, אזי בהסכם הקיבוצי מפורטות העילות לפיטורים ויש מנגנון שעל המעסיק לפעול לפיו, בדרך כלל המנגנון קובע שיתוף או התייעצות עם וועד העובדים והארגון היציג במקום העבודה (למשל הסתדרות העובדים).
עובדים המועסקים בהסכם קיבוצי ונחשבים לעובדים קבועים, בד"כ יותר מוגנים מפני פיטורים מאשר עובדים בחוזה אישי, אבל כמובן שכל מקרה לגופו.
אז כאמור – אם קיבלת מכתב פיטורים, את יכולה לפנות למשל להסתדרות העובדים במקום מגורייך כדי לקבל סיוע. גם אם אינך חברת הסתדרות כרגע, ניתן להצטרף ולקבל סיוע משפטי. התעריפים מאוד זולים ומדובר בייעוץ מקצועי. אפשרות נוספת היא לפנות לעו"ד פרטי.

לאחר שקיבלת את ההזמנה לשימוע – תשאלי את עצמך – אולי ההזמנה לשימוע באה בזמן הנכון ובאמת אני מעוניינת לסיים לעבוד במקום העבודה הנ"ל?
ישנם עובדים שאינם מרוצים ממקום העבודה שלהם, ובתוך תוכם מייחלים ליום שבו יפסיקו לעבוד שם. היקום כדרכו מקשיב לתפילות העובד ולקיטורים שלו ולמעשה נענה לבקשתו הנסתרת לסיים את העבודה.

פעמים רבות כשאני נפגשת עם עובד שקיבל הזמנה לשימוע לפני פיטורים, מתברר שהוא בעצמו שקל מספר פעמים לעזוב את מקום העבודה שלו. אז, לפני שאת מתמרמרת או מקטרת על מקום העבודה שלך, תחשבי היטב האם את רוצה לאבד אותו. כי כאמור, היקום מקשיב למחשבות הנסתרות שלנו.

דבר נוסף שנתקלתי בו לגבי עובדים שמקבלים הזמנה לשימוע – חלקם נמצאים במחלוקות אישיות עם הממונים עליהם, ישנם הרבה כעסים גם אצל העובד וגם אצל הממונה ויחסי העבודה עכורים. במצב כזה, רצוי לפני שמקבלים הזמנה לשימוע לנסות לפתור את הדברים בדרך כמה שיותר נעימה, כמו לבקש לעבור למחלקה אחרת. כי בדרך כלל כשיש מאבק בין העובד לבוס, מי שמפסיד מזה הוא בדרך כלל העובד…

דבר ראשון תבדקי עם עצמך האם זוהי קריאה לעשות שינוי בחייך. אם הגעת למסקנה שאת כן מעוניינת להישאר במקום העבודה, את יכולה להגיע לבד לשימוע או עם עורך דין ו/או חבר וועד עובדים. תפיגשי איתם לפני השימוע ותסבירי להם מדוע לדעתך עלייך להישאר בעבודה. כאמור, אם יש במקום העבודה הסכם קיבוצי ואת עובדת ותיקה, יש לוודא שהמעסיק פועל בהתאם להוראות ההסכם הקיבוצי.

באופן אישי, מנסיוני, אני לא ממליצה להגיע לשימוע בטונים תקיפים ומאשימים יתר על המידה מצד העובד, שכן אם את רוצה להישאר במקום העבודה, רצוי להגיע לפתרון בהסכמה. אף מעסיק לא אוהב להרגיש מותקף, אז רצוי גם לגרום למעסיק להרגיש אמפתיה כלפי העובד, למשל בשל מצב כלכלי.
במהלך השימוע תבקשי מהמעסיק לקבל הזדמנות שנייה, תצייני שלא קיבלת שום התראה לפני שהוחלט לפטר אותך וכמובן תגיבי לטענות שנטענות נגדך. כאמור, אם יש לך נסיבות אישיות כמו למשל אם את אמא חד הורית, אם מצבך הכלכלי קשה וכיוצ"ב, תצייני זאת בשימוע, תאמרי שהעבודה מאוד חשובה לך ואת מבקשת שישאירו אותך. כמו כן, חשוב ביותר להצביע על המקצועיות שלך – תגיעי עם מכתבי המלצה ועם מכתבים המאשרים את מקצועיותך ומסירותך לעבודה. לפעמים המעסיק אמפטי לבקשות העובד. זה תלוי כמובן בנסיבות.
לאחר השימוע המעסיק יחליט האם לתת לעובד הזדמנות נוספת אם לאו. ישנה גם האופציה להגיש תביעה בבית הדין לעבודה, אם לדעתך המעסיק פעל בניגוד להסכם הקיבוצי או שעשה משהו לא תקין. על כך כמובן רצוי להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום, לרבות פנייה להסתדרות העובדים או לארגון עובדים אחר.
כפי שציינתי, פעמים רבות הזמנות לשימוע לא מגיעות כך סתם. לעיתים ישנם סימנים מקדימים, כמו מערכת יחסים עכורה עם הממונה עלייך, היעדרויות מרובות מהעבודה, אי השקעה מספקת בעבודה ועוד, כך שאם את מעוניינת להישאר במקום העבודה שנים רבות, כמובן שחשוב לשמור על מערכת יחסים טובה עם האנשים שמסביבך וכמובן עם הממונה עלייך ולעבוד באופן מקצועי. אין ספק שלעיתים אנו נתקלים בעבודה בממונים שמתנכלים לעובדים, שלא מתנהגים אליהם בכבוד ושגורמים להם עוול גדול. נתקלתי גם בממונה באחד מהמוסדות הציבוריים הגדולים שהיה לו קשר רומנטי עם העובדת שלו (דבר שאינו תקין), וכאשר היא רצתה להפסיק את הקשר איתו הוא התנקם בה בכך שגרם לפיטוריה.

אני מניחה שבעת האחרונה, עקב המצב הלא פשוט במשק, עובדים רבים מקבלים הזמנות לשימועים, ופעמים רבות זה בכלל לא בגלל משהו שעשו אלא בעקבות המצב והנחיצות של עסקים רבים לבצע קיצוצים ופיטורים.
כמובן שלא פשוט להיות מפוטר, אבל יכול להיות שזו הזדמנות עבורך קצת לנוח, ללמוד מקצוע או תחום חדש ולאחר מכן למצוא עבודה מתאימה יותר עבורך.
המון בהצלחה בכל דרך שתבחר/י.

חגית רימון, עו"ד
(עו"ד בהסתדרות העובדים)

דילוג לתוכן